Zielona Góra 23.03.2020 r.
WNK 18/2020

Zarządzenie dotyczące organizacji I Komunii Świętej
w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Uroczystości pierwszokomunijne zwyczajowo organizowane są w maju. Na chwilę obecną jest za wcześnie, aby podejmować jakiekolwiek decyzje w tej sprawie (np. o ich odwołaniu czy przesunięciu na wrzesień). Uzależnione one będą przede wszystkim od zarządzeń władz państwowych i wynikać będą z troski o dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz ich rodzin. Wydaje się zasadnym, aby z decyzją poczekać do powrotu dzieci do szkół. Sytuacja jest nadzwyczajna, stąd wymaga od nas wszystkich roztropnego podejścia, cierpliwości a zarazem gotowości na każdy scenariusz.

Ks. W. Lechów
Dyrektor WNK

Zarządzenie WNK

Najnowsze diecezjalne zarządzenie mówi o dwóch wariantach. Wszystko zależy od tego, czy dzieci po Wielkanocy wrócą do szkoły. Najnowsze zarządzenie bp. Tadeusza Lityńskiego z 26 marca mówi o dwóch wariantach.

– Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie św. do czasu ustania epidemii. Jeżeli natomiast po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii św. należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z proboszczem – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

– Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby zaś rodzice nie zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło – dodaje.

Biskup zachęcił również duszpasterzy, aby byli “w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby”.

Pełny tekst najnowszego zarządzenia: TUTAJ.