Etyka w szkole
Mała liczba uczniów na zajęciach z etyki
W szkole podstawowej w N. tylko czterech uczniów jest chce uczestniczyć w lekcjach etyki. Jak dyrektor powinien zorganizować zajęcia z etyki, jeżeli jest tak niewielu chętnych –
Etyka na wniosek rodziców
W takiej sytuacji należy zorganizować dla uczniów naukę etyki w grupie międzyklasowej. Przepisy nie wymieniają liczebności tej grupy, więc może liczyć tylko 4 uczniów.
W publicznych szkołach podstawowych organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę etyki na życzenie rodziców/opiekunów prawnych. Uczniom, których rodzice wyrażają takie życzenie, szkoła organizuje lekcje etyki w oparciu o programy dopuszczone do użytku szkolnego.
Grupa międzyklasowa bez limitu
Szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji etyki dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy. Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lekcje etyki w szkole powinny być organizowane w grupie międzyklasowej, przy czym nie jest określona minimalna liczba uczniów w takiej grupie (§ 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r.).
Podstawa prawna:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. 1992 r. nr 15, poz. 142 ze zm.) –
Na podstawie:
Leszek Zaleśny
ekspert prawa oświatowego
źródło: www.magazynnauczyciela.pl
Uwaga: Tygodniowy wymiar godzin etyki ustala dyrektor szkoły. (Rozp. MEN 14.04.1994 pkt 2)
Społeczności