Pro memoria – katecheza dzieci i młodzieży z Ukrainy
Pro memoria – katecheza dzieci z Ukrainy
A. Dzieci i młodzież z Ukrainy pragnące uczestniczyć w szkolnej katechezie Kościoła katolickiego powinny zostać przez swoich rodziców/opiekunów w formalny sposób na nią zapisane – pisemna deklaracja (nie ma wzoru, może być zwykle, pisemne oświadczenie).
B. W przypadku prośby o dopuszczenie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej, zwłaszcza, gdy dziecko uczestniczy w katolickiej katechezie szkolnej, to wolno je dopuścić, pamiętając, że dla dziecka prawosławnego nie jest to przyjęcie Eucharystii po raz pierwszy, gdyż pierwsze przyjęcie Komunii Świętej miało miejsce podczas udzielania chrztu i bierzmowania. Będzie to zatem pierwsza spowiedź i uroczysta Komunia Święta.
C. Zgodnie z kan. 844 § 3 KPK i 671 § 3 KKKW) „szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy oni sami z własnej woli o nie proszą i są należycie usposobieni”. Wystarczającym powodem udzielenia każdego z tych trzech sakramentów jest wyrażona z własnej inicjatywy prośba i odpowiednia dyspozycja proszącego. Warunkiem udzielenia każdego z tych sakramentów nie jest natomiast niedostępność szafarza prawosławnego.
Ks. W. Lechów – WNK
Społeczności