Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

XXXIX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

czestochowa223 kwietnia 2017 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbędzie się XXXIX Pielgrzymka Maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę. Myślą przewodnią pielgrzymki są słowa „Wstań i idź”. Do tradycji szkół ponadgimnazjalnych naszej Diecezji wszedł już wyjazd młodzieży klas maturalnych do Częstochowy. Udział w pielgrzymce daje maturzystom okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitwy i integracji. Także i w tym roku serdecznie zapraszamy młodzież maturalną do uczestnictwa w tej pielgrzymce. Prosimy katechetów, księży, wychowawców i nauczycieli, by towarzyszyli młodzieży w przeżyciu tego spotkania z Jezusem i Jego Matką w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Jasnogórskie Sanktuarium. Usilnie zachęcamy, aby katecheci uczący w klasach maturalnych wraz z duszpasterzami umożliwili młodzieży wspólny wyjazd na pielgrzymkę.

Na pielgrzymkę obowiązkowo należy zapisywać młodzież poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie: www.wnk.diecezjazg.pl w zakładce Wydarzenia – Pielgrzymka maturzystów. Zgłoszenia dokonuje katecheta – opiekun grupy. Szczegółowy plan pielgrzymki będzie dostępny na stronach: WNK oraz www.ddm.org.pl.

Ks. dr Wojciech Lechów

Przygotowania do pielgrzymki:

• w najbliższym czasie należy podjąć temat pielgrzymki i jej myśli przewodniej na katechezie. Należy wyjaśnić młodzieży sens pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej: idea pielgrzymowania w chrześcijaństwie, życie, jako pielgrzymka, nawiedzanie Miejsc Świętych, asceza – trud pielgrzymowania, przesłanie bł. Jana Pawła II do młodych (List Jana Pawła II do młodych z 1985 r.), matura czasem wyboru drogi życia, czasem ważnych życiowych decyzji;
  • doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że zmęczenie podróżą w nocy z soboty na niedzielę pozbawia młodzież pełni przeżyć związanych z pielgrzymką, osłabia uwagę i niesie z sobą brak zainteresowania programem. Należałoby już teraz pomyśleć o znalezieniu noclegów w Częstochowie (najtańsze są w domach sióstr zakonnych). Po drodze można wstąpić do Trzebnicy, na Górę św. Anny lub do innych miejsc pielgrzymkowych (planując wyjazd w sobotni poranek). Jest też wówczas czas na wspólną modlitwę i śpiew, co nie jest możliwe w nocy;
  • katecheci powinni zaprosić do udziału w pielgrzymce wychowawców klas maturalnych i dyrektorów szkół. Ich udział pomoże w opiece nad uczestnikami podczas drogi oraz podkreśli wspólne dziękczynienie Panu Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej za lata nauki w szkole średniej;
  • już teraz należałoby rozejrzeć się za najtańszym środkiem transportu, określić opłatę i dokonać zapisów młodzieży. Zajęcia duszpasterskie w Wielkim Poście, rekolekcje szkolne mogą uniemożliwić pełny kontakt z maturzystami przed pielgrzymką.

Ramowy program pielgrzymki:

godz. 06.00  – Przywitanie Matki Bożej w Jej Cudownym Obrazie. Słowo powitania. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu dla posługujących w czasie pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy i homilię głosi diecezjalny duszpasterz młodzieży (Maturzyści uczestniczy we Mszy Świętej z ks. Biskupem o godz. 11.00)

godz. 07.00  – Czas na osobistą modlitwę, spowiedź, śniadanie

godz. 08.00  – *Blok modlitewno – konferencyjny, Aula Św. Józefa – grupa I.
Młodzież z dekanatów: Gubin, Krosno Odrzańskie, Łęknica, Rzepin, Sulęcin, Sulechów, Sława, Strzelce Krajeńskie, Szprotawa, Wschowa, Zielona Góra – św. Jadwigi, Zielona Góra – Podwyższenia Krzyża Świętego, Zielona Góra – Ducha Świętego

* Blok modlitewno – konferencyjny Aula O. Kordeckiego – grupa II.
Młodzież z dekanatów: Babimost, Drezdenko, Głogów – św. Mikołaja, Głogów – NMP Królowej Polski, Gorzów – Katedra, Gorzów – Chrystusa Króla, Gorzów – Trójcy Świętej, Kostrzyn, Kożuchów, Lubsko, Nowa Sól, Pszczew, Świebodzin – Miłosierdzia Bożego, Świebodzin – NMP Królowej Polski, Rokitno, Żagań, Żary.

godz. 10.30  – Przejście młodzieży z Auli Św. Józefa i O. Kordeckiego do Bazyliki

godz. 10.45  – Księża koncelebrujący Mszę św. z Księdzem Biskupem ubierają się w szaty liturgiczne w dolnej zakrystii

godz. 11.00  – Rozpoczęcie Mszy św. pod przewodnictwem bpa Stefana Regmunta

godz. 12.30  – Czas na posiłek, zwiedzanie Jasnej Góry (skarbiec, arsenał, sala rycerska, muzeum, ośrodek powołaniowy)